Ideały piękna a rzeczywistość. Co wpływa na to, jak czujemy się we własnym ciele?

Czym jest piękno? Jesteśmy dziś zalewani rzekomymi ideałami. Jednak odpowiedź jest logiczna, prosta i oczywista. Przyjrzyjmy się zjawisku, jakim jest ideał piękna – obecnie i ogólnie – czy to twarzą w twarz, czy na ekranie smartfona, czy też w lustrze.

Schoenheitsideale 1

Czym jest ideał piękna? Z punktu widzenia społeczeństwa jest to konkretna idea piękna. Nie można również zapomnieć o różnicach kulturowych. Istnieją też oczywiście indywidualne ideały piękna, które są zgodne z tymi globalnymi, świadomie z nimi sprzeczne lub zdefiniowane w najbardziej swobodny z możliwych sposobów.

Wybieg czy rzeczywistość?

Najlepiej byłoby odpowiedzieć na pytanie o to, czym jest piękno, w sposób jak najbardziej osobisty. Jednak nie zawsze można łatwo rozpoznać, w jakim stopniu ulegamy wpływom zewnętrznym. Medialny krajobraz uległ ogromnej przemianie w ciągu ostatnich dziesięcioleci, a obecnie znacząco wpływa na postrzeganie rzeczywistości.

W dzisiejszych czasach możemy bez trudu się pokazywać i wygłaszać swoje opinie. Co więcej, media społecznościowe stworzyły nowe zawody, takie jak influencer, co jest zasadniczo bardzo pomysłowe. Niech żyje cyfrowa transformacja! Tak długo jak nie będziemy spuszczać wzroku z pikseli – i to dosłownie.

Przy wszystkich wrażeniach, z jakimi mamy styczność, nie powinniśmy jednak odwracać wzroku od najważniejszego: nas samych i tego, co realne. Od czasu do czasu świat wirtualny nakłada się na rzeczywisty, co jest niezwykle ekscytujące, pod warunkiem, że potrafimy utrzymać dystans i oddzielić naszą samoocenę od zewnętrznych wpływów.

Naturalne piękno!

Coraz więcej kobiet pokazuje się bez makijażu – na przykład na Instagramie. Można to uznać za pierwszy ważny krok w stronę pozytywnego postrzegania własnego ciała. Nie zrozum nas źle – wystylizowane zdjęcia też są ok! Chodzi o to, że nareszcie w centrum uwagi znajdują się inne przykłady piękna, udowadniając, że nieskazitelna cera nie musi być standardem.

Schoenheitsideale 3

Również gwiazdy, takie jak Daniela Katzenberger, Drew Barrymore czy Cameron Diaz, pozują przed aparatem bez makijażu i bez zahamowań. Czy to nie wspaniałe?

Nie ma nic złego w tym, jeśli sześciopak czy zdrowa, smukła sylwetka motywują nas do ćwiczeń. Jednak mamy nadzieję, że naturalne zdjęcia również staną się wzorem do naśladowania – szczególnie dla młodych ludzi.

Godną pochwały kampanię możesz znaleźć pod #posedvsrelaxed. Użytkownicy stosują ten hasztag, by oznaczyć zdjęcia, które ilustrują ich ciała podczas pozowania (posed) i w naturalnej pozycji (relaxed).

Pozowanie wiąże się z napinaniem mięśni, wciąganiem brzucha oraz policzków i wieloma innymi sposobami, które mają „upięknić” rzeczywistość na zdjęciu.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że łatwiej jest powiedzieć, by nie poddać się wpływom świata zewnętrznego, niż faktycznie to zrobić. To niestety sprawia, że wiele szczerych wypowiedzi brzmi jak puste frazesy, które czasami są trudne do wdrożenia w prawdziwym życiu. Ale uważamy, że to działa, jeśli tylko nie ograniczamy „piękna” ciasnym gorsetem, lecz postrzegamy je jako kolorowy kwiat.

Wierzymy, że piękno nie jest tym, co twierdzą o nas inni, ani tym, co publikują media. Piękno to dobre samopoczucie, które odczuwamy wtedy, gdy jesteśmy w zgodzie ze sobą i swoim ciałem.

Daj się zainspirować

Powrót do artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *