Czym według nas jest świadome życie?

Świadome życie ma wiele aspektów i interpretacji. Od podejścia przyziemnego, które zapobiega upadkom, gdyż uważni ludzie bardziej skupiają się na otoczeniu, aż po bardziej ezoteryczne spojrzenie. My jesteśmy pośrodku, gdyż mamy silne korzenie, a równocześnie mierzymy wysoko.

Słowo „świadomy” kojarzy się z czymś wzniosłym, dlatego umieszczamy je na szczycie naszej życiowej hierarchii. A mówiąc bardziej metaforycznie, rozkwita ono na koronie drzewa życia. Jeśli ktoś jest świadomy, jest także czujny i uważny, a taka postawa otwiera przed człowiekiem wszystkie drzwi. Za nimi kryje się znacznie więcej – zielony świat, który tworzymy z dala od codzienności. To tam możemy się zrelaksować, odpocząć, pomarzyć i zatroszczyć o siebie, czerpiąc energię z samorozwoju, bez patetycznej duchowej otoczki.

„Kiedy patrzymy na drzewo, widzimy potęgę życia i jesteśmy pod wrażeniem tego, jak doskonale można zrównoważyć energię i spokój. Drzewa są w ciągłym ruchu, gdyż nieustannie rosną i ulegają przemianom. Pozostają jednak przy tym mocno zakorzenione w ziemi”.

Mówiąc o świadomym życiu, wiele osób nawiązuje do bycia tu i teraz. Ale gdzie to właściwie jest? Tuż pod naszymi stopami? Jesteśmy zwolennikami świadomego życia, lecz takie rozwiązanie byłoby przecież zbyt proste. Poza tym „tu i teraz” jest często jednym wielkim chaosem.

Wśród powracających skojarzeń znajdziemy również „percepcję” i „postrzeganie”. Jesteśmy blisko, ale to wciąż nie to. Bo czy jesteś w stanie podać z marszu definicję świadomego postrzegania? My też nie. Na szczęście nie ma to znaczenia, ponieważ kluczem do świadomego życia jest znalezienie indywidualnego podejścia. W końcu tu chodzi przecież o Ciebie!

Czy świadome życie działa tylko wtedy, gdy siedzimy po turecku?

Nie, a Twoje kolana będą Ci wdzięczne, jeśli nie będziesz przesadzać z tą pozycją. Oczywiście piszemy to z przymrużeniem oka i nie krytykujemy siedzenia po turecku ze złączonymi opuszkami kciuków i palców wskazujących. Ale w końcu opisujemy nasz sposób rozumienia świadomego życia. Można je praktykować w każdej pozycji siedzącej i leżącej, a także stojąc na głowie czy relaksując się w domku na drzewie. Chwila, w domku na drzewie? Tak! Znajdziesz go wśród natury, tuż obok swojego codziennego życia. Możemy Cię zapewnić: jest tam naprawdę pięknie i przytulnie.

„Jeśli przyjrzysz się uważnie, gdzieś wysoko pośród nowych liści dostrzeżesz nasz dom na drzewie, oddalony od zmieniającej się w szybkim tempie codzienności. Pamiętaj, że zawsze możesz nas odwiedzić. Wspiąć się na górę, usiąść, zamknąć oczy i złapać oddech. Następnie wstać i rozkwitać na nowo”

Każdy chciałby żyć świadomie. Jednak naszym zdaniem nie chodzi tu wyłącznie o nastawienie, jak to się często mówi. Choć nastawienie odgrywa ogromną rolę w świadomym życiu, nie stanowi najważniejszego elementu układanki.

Na życie w świadomy sposób składają się:

• harmonijna równowaga

• wewnętrzny spokój

• dobre nawyki

• ogólne samopoczucie

• zadowolenie z życia

Tylko nie mylmy świadomości ze skupieniem. To drugie jest zbyt precyzyjne, zadumane, ukierunkowane i ograniczające pod względem interpretacji – przynajmniej w kontekście, który tu przedstawiamy. Zasadniczo nie ma nic złego w głębokim skupieniu, lecz w świadomym życiu możemy również pozwolić sobie na dryfowanie z falą, doskonale wiedząc, że nie zboczymy z kursu. Dlaczego? Ponieważ dokonujemy dobrych wyborów. Świadome życie jest wokół nas i stanowi szerszą perspektywę, jednak możemy sprawić, że stanie się centralną częścią codzienności. W centrum naszego świadomego życia znajduje się odżywianie.

Świadome życie jest jednym z najcenniejszych składników odżywczych

Jeśli odżywiasz się świadomie, odżywiasz się swoim sercem i mózgiem. Nie da się utrzymać równowagi, gdy jedynie ciało jest zdrowe, a umysł zostaje w tyle (lub odwrotnie). Świadome życie to korelacja między zdrowym umysłem i zdrowym ciałem. Niestety nie można osiągnąć tego stanu, postanawiając rano, że dziś będziemy obecni tu i teraz. Jeśli znalazłeś przycisk uruchamiający takie myślenie, daj nam znać.

Jak działa ta współzależność? Jeśli nie jesteśmy w dobrym stanie psychicznym, istnieje większe ryzyko, że w naszym koszyku wylądują niezdrowe przekąski albo zamówimy pizzę zamiast spędzić czas na gotowaniu. Z drugiej strony, niezdrowa dieta często wpływa na ogólne samopoczucie, co w rezultacie odbija się na naszym szczęściu. To negatywny cykl, który chcielibyśmy odwrócić.

Czyli aby żyć świadomie, wystarczy jeść owoce i warzywa oraz powstrzymywać się od spożywania innych rzeczy? Na szczęście odpowiedź na to pytanie jest jedna: NIE. Wszystko jest kwestią indywidualną, bo przecież dwa kawałki czekolady również mogą wywołać uśmiech na twarzy. Ale co by było, gdybyśmy jedli je codziennie? W pewnym momencie przestalibyśmy czerpać przyjemność z tego doświadczenia. I tak krąg się zamyka.

Dla nas kluczem do świadomego życia jest przede wszystkim dieta roślinna, która daje nam siłę i energię do tego, by z uśmiechem pokonywać wyzwania i ciepło przyjmować piękno, jakie otrzymujemy. Dzięki temu, że czujemy się dobrze, możemy kroczyć przez życie z podniesioną głową, a także widzieć, myśleć, reagować i zachowywać się świadomie.

Daj się zainspirować

Powrót do artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *