Motywacja: czym jest i jak ją zwiększyć?

Mam konkretny cel i naprawdę chcę go osiągnąć. To jedna z definicji motywacji. Nasz cel na dziś to przedstawienie tematu motywacji i zabranie Cię w krótką, lecz jakże ekscytującą podróż.

Motivation 3

Jeśli wygooglujesz słowo „motywacja”, otrzymasz wyniki pełne „kariery”, „sukcesu” i „zarządzania”. Takie określenia przywołują na myśl ludzi wygłaszających przemowy z wielkich scen, którzy wychwalają przed publicznością wspaniałe efekty pozytywnego myślenia.

Pragniemy przybliżyć Ci nieco bardziej przyziemną formę motywacji. Zanim jednak to zrobimy, odpowiedzmy na podstawowe pytanie…

Czym jest motywacja?

Motywacja opiera się na psychologii i zajmuje się badaniem tego, w jakim stopniu człowiek jest w stanie wykorzystać dostępne zasoby (np. czas) i jak dużo wysiłku jest w stanie włożyć w osiągnięcie celu. Nie ma tu jednak żadnego włącznika i wyłącznika. Motywacja to wieloaspektowe zjawisko, które pozwala na wybór różnych dróg.

Przykład ze świata sportu


Dwie nierówno zmotywowane osoby stoją na starcie. Mimo że chęć współzawodnictwa jest większa u jednej z nich, obie przyjmują wyzwanie. Podczas biegu zaczyna padać deszcz, co znacząco utrudnia wyścig. Osoba, która była zmotywowana od samego początku, pragnie wygrać teraz jeszcze bardziej. Z kolei druga osoba traci motywację z powodu złej pogody i zwalnia. Dopiero wtedy, gdy ktoś krzyczy, że zwycięzca otrzyma nagrodę, drugi zawodnik odzyskuje motywację i nadrabia dystans.

Motivation 2

Ta historia obrazuje dwa zasadnicze aspekty motywacji: można na nią wpływać z dwóch kierunków – od wewnątrz i od zewnątrz. Mówiąc technicznie, mamy do czynienia z następującymi terminami:

• Motywacja wewnętrzna: napędzana samodzielnie

• Motywacja zewnętrzna: napędzana przez bodźce z zewnątrz

Motywacja jest więc niestała i często zmienia się w krótkim czasie. W jaki sposób możemy na nią wpływać?

Oto jak możesz wspierać swoją motywację

Każdy z nas może pracować nad własną motywacją. Ogromną rolę w tym procesie odgrywa nastawienie, o którym wspominaliśmy we wstępie.

Motywacja jest dla nas sposobem myślenia, czyli czymś, co wcale nie jest łatwo zmienić. Nie istnieje żaden magiczny guzik, który wystarczyłoby wcisnąć, a poza tym wiele psychologicznych aspektów przyczynia się do tego, że myślimy w taki, a nie inny sposób.

3 mojo wskazówki dla lepszej motywacji


Wyznaczaj realne cele  
Określaj cele pośrednie  
Doceniaj nawet najmniejsze osiągnięcia

Motivation 1

Dobra rada dla osób, którym zależy na większej motywacji to: uwierz w swoje możliwości i wiedz, że możesz osiągnąć sukces dzięki własnej sile i wydajności. Jak to działa? Znacznie łatwiej jest osiągnąć zamierzony cel, jeśli weźmiesz sobie 3 powyższe wskazówki głęboko do serca.

Nasze wskazówki nadają się do bezpośredniego wdrożenia i nie wiążą się z wynikami trudnymi do osiągnięcia. Co więcej, wspaniale się uzupełniają. Im bardziej realny cel, tym łatwiej zrobić pierwszy krok. Jasny plan złożony z celów pośrednich prowadzi nas do celu głównego i pozytywnie wpływa na motywację. A jeśli dostrzeżesz i docenisz nawet najmniejsze osiągnięcia na swojej drodze, zyskasz dzięki nim nową dawkę motywacji.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się pomocne. Możesz z nich korzystać w dowolnych sytuacjach: podczas uprawiania sportu, w życiu prywatnym czy na studiach. Pochwal się swoimi osiągnięciami, oznaczając je hasztagiem #mojivation. Życzymy wielu sukcesów!

Daj się zainspirować

Powrót do artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *