Na czym polega dieta roślinna?

Opinie na temat diety roślinnej są zróżnicowane – od wychwalania, przez przesądy, aż po celowe kłamstwa i prowokacje. To zadziwiające, jak bardzo ten temat może dzielić, lecz jedno jest pewne: osoby na diecie roślinnej nie jedzą wyłącznie sałaty! Wręcz przeciwnie – możliwości są liczne, pyszne i zdrowe.

Bycie wege jest modne. W natural mojo popieramy ten trend, gdyż nieustannie dążymy do tworzenia świadomych produktów roślinnych. Nie masz pewności, czym jest dieta roślinna? Nic w tym złego! Pamiętaj, że jesteśmy po to, by dzielić się z Tobą wiedzą i wskazówkami – także poza tym artykułem. A każdy, kto uważa, że wegetariańskie i wegańskie potrawy są zawsze zielone i składają się wyłącznie z liści, nie może się bardziej mylić!

Więc czym jest dieta roślinna?

Jeśli realizujesz ścisłą dietę roślinną, możesz jeść wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego. Wokół tego rodzaju diety narosło wiele mitów. Oto kilka z nich:

● Jeśli jestem na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, nie zaspokajam potrzeb odżywczych organizmu.

● Jeśli regularnie uprawiam sport, muszę jeść mięso.

● Jeśli jestem na diecie wegańskiej, prawie nic nie mogę jeść.

● Jeśli będę zjadać dużo produktów na bazie soi, przyczynię się do niszczenia lasów deszczowych.

Nie ma nic złego w szukaniu informacji, ponieważ nie każda alternatywna forma odżywiania przynosi wyłącznie korzyści. Warto więc uzupełniać swoją wiedzę, choćby po to, by szybko rozpoznać wszelkie objawy niedoborów. Taka postawa ma nawet swoją nazwę i jest nią świadome odżywianie.

Wegetarianie vs. weganie: kwestia nastawienia

Za podstawową formę diety roślinnej uznawany jest wegetarianizm. Wegetarianie spożywają głównie żywność roślinną i eliminują z diety produkty wytwarzane ze zwierząt, takie jak:

● mięso

● ryby

● owoce morza

Oczywiście chodzi tu nie tylko o potrawy ze zwierząt, lecz również o produkty z nich wytworzone. Jednak jajka, mleko, miód i inne produkty pochodzenia zwierzęcego są dopuszczalne w diecie wegetariańskiej.


Ryba to nie mięso, nie?

Każdy wegetarianin z pewnością odbył kiedyś taką rozmowę: – Nie jem mięsa. – Ok, więc przyrządzę łososia. Hmm… nie bardzo. Aby uniknąć tego typu dialogów, znacznie lepiej jest mówić „Nie jem zwierząt”. Choć i w tym przypadku może się zdarzyć, że gospodarz zaoferuje nam na przykład krewetki. Oto rzeczywistość wegetarianina.

Weganizm jest jedną z odmian wegetarianizmu i wyklucza wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Te dwa typy diety roślinnej cieszą się największą popularnością i znajdują się (nie tylko dosłownie) na ustach wszystkich. Dieta roślinna jest trendem, który można zauważyć wszędzie – zarówno wśród znajomych, jak i influencerów. Bycie wege to jednak nie tylko sposób odżywiania, lecz również styl życia.

Warto w tym miejscu wspomnieć o flexitarianizmie. Jest to dieta mieszana, którą można umieścić między wegetarianizmem a dietą mięsną. Flexitarianie spożywają produkty pochodzenia zwierzęcego okazjonalnie i starannie je dobierają. Nie możemy również zapomnieć o peskatarianach, którzy spożywają produkty roślinne oraz ryby.

✔ Wegetarianie nie jedzą zwierząt, lecz spożywają produkty pochodzenia zwierzęcego według indywidualnej interpretacji.

✔ Weganie nie jedzą żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego i pozostają na ścisłej diecie roślinnej.

✔ Istnieje wiele rodzajów diety roślinnej, począwszy od wegetarian, a skończywszy na osobach spożywających wyłącznie owoce, które spadły z drzew.

Nasze produkty są wegetariańskie, ale oferujemy również żywność wegańską. Do tej grupy zaliczamy na przykład pure body i choco dream.

Daj się zainspirować

Powrót do artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *