Niech codzienność kwitnie: Ogrodnictwo w domu

Rośliny i kwiaty mogą upiększyć Twoje bezpośrednie otoczenie i sprawić, że Twoje codzienne życie będzie bardziej kolorowe – opłaci się to również kulinarnie!

Nie potrzebujesz ogrodu, aby uprawiać swoje własne zioła i warzywa. Zebraliśmy pomysły i przekształciliśmy w przydatne informacje i wskazówki dotyczące domowego ogrodnictwa.

Ostatnio zapytaliśmy naszych pracowników, kto aktywnie zajmuje się ogrodnictwem i dlaczego. Prawie wszyscy potwierdzili, że ogrodnictwo ma w sobie wartość medytacyjną. Uważamy, że jest to wystarczającym powodem, aby zacząć sadzić!

Witamy na balkonie

Ogród przed domem, specjalnie wyznaczone miejsce do uprawy lub po prostu balkon. Jako berlińska firma automatycznie myślimy wielkomiejsko. Nie każde mieszkanie ma balkon, ale wielu ma to szczęście! Tu chcielibyśmy zacząć.

Świat kwiatów jest ogromny i każdy znajdzie w nim swoje ulubione kolory, kształty i zapachy. I nie tylko wiosną czy latem, bo od przebiśniegów po krokusy jest też sporo roślin kwitnących zimą.


Wskazówki dotyczące ogrodu balkonowego

Poza walorami czysto estetycznymi, balkon może pełnić funkcję naszej mini działki. Początkujący powinni zacząć na przykład od rzodkiewki, marchwi i cukinii, a z czasem zapuścić się w bardziej wymagające tematy – sałata lodowa i tym podobne. Poczucie osiągnięcia celu na początkowych etapach jest bardzo ważne, abyśmy nie stracili naszej motywacji do mini ogrodnictwa.

  1. Dobieraj sadzonki w zależności od okoliczności: na przykład rozmaryn i chili lubią duże nasłonecznienie.
  2. Zwróć uwagę na temperatury: pomidory nie potrzebują bezpośredniego dostępu do słońca, ale potrzebują ciepła.
  3. Zapobiegaj zalaniu doniczek: na przykład umieszczając kamienie na dnie.


Kto ma najpiękniejszy parapet?

Jeśli nie masz balkonu, parapet to również dobre miejsce na przydomowe ogrodnictwo. Dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju zioła, z których można korzystać bezpośrednio w kuchni – np.:

  • Pietruszka
  • Bazylia
  • Szczypiorek
  • Oregano
  • Tymianek
  • Rzeżucha
  • Koperek

Kupując zioła, pamiętaj, aby przesadzić je, gdy tylko wrócisz do domu – plastikowy pojemnik z supermarketu nadaje się tylko do transportu. Potem zioła wolą odpoczywać w skrzynkach lub glinianych doniczkach, większych co najmniej dwa razy od doniczki transportowej. Tylko wtedy roślina będzie szczęśliwie rosła.


Mięta na przykład występuje w wielu odmianach. W zależności od odmiany, napar ze świeżych lub suszonych listków używany jest przy problemach z trawieniem – mdłościach lub kolce. Mięta dobrze czuje się w obszarze nasłonecznionym lub częściowo zacienionym. Ziemia powinna być bogata w próchnicę oraz składniki odżywcze. Na tarasie lub balkonie najlepiej czuje się w doniczce z ziemią bez torfu, umieszczona w półcieniu.

https://www.mein-schoener-garten.de/pflanzen/minze

Ogrodnictwo wywołane kryzysem

Pandemia koronawirusa zapoczątkowała prawdziwy ogrodniczy boom. Sporo osób na nowo odkryło lub poszerzyło swoje ogrodnicze hobby, spędzając większość czasu pracując zdalnie. A brnąc dalej w tę myśl – Ci, którzy sami hodują warzywa i zioła, nie muszą decydować się na częste wyjścia do supermarketu.

Trzeba przyznać, że dojście do tego punktu zajmuje trochę czasu. Ogrodnictwo to hobby, które wymaga wiele cierpliwości. I właśnie tutaj widzimy jego największą zaletę – spowolnienie trybu życia. Podczas gdy era cyfrowa nieustannie się rozpędza, potrzebujemy sposobów na życie, które życzliwie, ale stanowczo nas pauzują.

Jako firma działająca w internecie wiemy, o czym mówimy. Digitalizacja to nasz codzienny szczypiorek. Świadomość to również uważność. Rozwój technologiczny jest bardzo ważny, ale harmonia i równowaga wcale nie są mniej istotne.

I wreszcie – ogrodnictwo domowe to wszechstronny pakiet poprawiający nastrój i aktywność, który dosłownie nas uziemia. Obserwacja procesu wzrostu daje poczucie spokoju, a na pięknym balkonie zrelaksujemy się najbardziej.

Daj się zainspirować

Powrót do artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *