Pride Month: to czas na więcej tolerancji

W natural mojo wierzymy, że tolerancja powinna być podstawą relacji międzyludzkich.

Wszyscy jesteśmy ludźmi, ale wszyscy na szczęście jesteśmy różni. Tolerancja daje nam możliwość koegzystowania razem w zgodzie, akceptując opinie innych, ich preferencje oraz sposoby na życie. Bardzo często bycie nietolerancyjnym względem czegoś może być spowodowane naszą niepewnością bądź strachem przed czymś, czego nie znamy lub do czego nie przywykliśmy. Bycie tolerancyjnym oznacza niestawianie swojej opinii na piedestale, ponieważ nawet jeśli z czymś się nie zgadzasz, każdy ma prawo do swoich przekonań. Oczywiście, czasem jest to ciężkie, zwłaszcza, gdy obie strony uważają, że ich opinia jest „właściwa”. Ale pojawia się pytanie – czy opinie mogą być właściwe lub niewłaściwe, czy może opinie to po prostu opinie? Zapoznawanie się z opiniami innych może być mieć na nas pozytywny wpływ, jeśli jesteśmy na nie otwarci, gdyż może pomóc nam kreować nasze własne poglądy i pogłębiać je lub nakierowywać je w różne strony. Umówmy się – gdzie byśmy obecnie byli, gdyby nie inspiracje pochodzące z zewnątrz?

Bycie tolerancyjnym oznacza bycie silnym, to akceptacja wszystkich innych w taki sposób, w jaki sami chcemy być akceptowani, to dostrzeganie szerszej perspektywy zamiast zawężonego pola widzenia, to także okazywanie empatii.

Pride Month jest bardzo ważnym sygnałem, wysyłanym co roku. Dajmy się mu pokierować – może dosłownie, poprzez nasze poglądy, a może poprzez poświęcenie chwili na zastanowienie. My w natural mojo uważamy, że otworzenie się jest częścią świadomego życia. Obchodzimy pride month od początku istnienia naszej marki i popieramy ten ruch – dziś, jutro, ale nie tylko w czasie trwania pride month.

Pride Month nie potrzebuje bezpośredniego tłumaczenia, potrzebuje natomiast wczucia się w tematykę i zrozumienia. Konkluzja jest prosta: wszyscy jesteśmy ludźmi, od urodzenia, bez względu na płeć.

Należy się raczej skupić na samoakceptacji jako podstawie własnych potrzeb i wyborów. Ta wewnętrzna siła, która pomaga przeciwstawiać się zewnętrznym barierom i żyć w prawdzie z własną tożsamością jest tym, czego życzymy każdej osobie, podążając za myślą świadomego życia – niezależnie od tego, czy są częścią społeczności LGBTQIA+, czy społeczności heteroseksualnej.

Kolorowa historia Pride Month miała swoje początki w Nowym Jorku w 1969 roku. W tamtym czasie miłość homoseksualna uważana była za przestępstwo oraz wiązała się z wykluczeniem społecznym osób homoseksualnych oraz trans. Z wykluczeniem w sposób dosłowny: poprzez umieszczanie ludzi w zakładach karnych i więzieniach.

Choć intencje właścicieli nie były filantropijne, bar Stonewall Inn w Greenwich Village przekształcił się w miejsce bezpiecznych spotkań i schronienie dla społeczności LGBTQIA+. Jakim cudem tego typu bar funkcjonował w tak ciężkich czasach? Za wszystkim stała mafia, która opłacała policję, aby ta trzymała się z daleka.

Mimo wszystko najazdy policji zdarzały się regularnie i aresztowanych zostało wiele osób. 28 czerwca 1969 jedna z wizyt policji skończyła się inaczej niż zwykle, a to z powodu stawiania oporu przez większą grupę osób. Sytuacja rozwinęła się do tego stopnia, że zakończenie protestu zajęło około trzech godzin.

To wydarzenie było zapoczątkowaniem demonstracji i parad, które manifestowały o równouprawnienie. Z czasem powstały regularne obchodzone wydarzenia takie jak Christopher Street Day czy Pride Month.

Wracając do tęczowej flagi – kolorowa flaga od dawna uznawana była za znak pokoju i nowych początków. Stała się symbolem ruchu LGBTQIA+ w latach 70-tych, a swą popularność zyskała w roku 1978, przedstawiona w wersji amerykańskiego projektanta Gilberta Bakera.

Fakty o Pride Month:
• W latach 60. w Stonewall Inn spotykało się wiele osób ze społeczności LGBTQIA+
• Protest gości Stonewall Inn podczas nalotu 28 czerwca 1969 uważany jest za początek ruchu Pride
• Gilbert Baker zaprojektował tęczową flagę w 1978 roku z okazji Dnia Wolności Gejów w San Francisco

Tęczowa flaga, która jest symbolem społeczności LGBTQIA+ podobna jest do flagi PACE – flagi międzynarodowego ruchu pokoju. Różni się tym, że składa się na nią sześć, a nie osiem kolorów i zaaranżowane są w inny sposób.

Na znak naszego wsparcia dla tej społeczności zmieniliśmy nasze logo na tęczowe. Świadome życie możemy przełożyć na każdą z dziedzin życia. Zaczyna się od świadomości oceny samego siebie, a kończy na ogólnej tolerancji i szacunku.

Daj się zainspirować

Powrót do artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *