Zdrowie psychiczne: czym jest szczęśliwe życie?

Istnieją określone rozwiązania, z których możemy korzystać podczas wielu codziennych sytuacji. Są to swego rodzaju dźwignie, które pociągamy całkiem świadomie i na własną odpowiedzialność. Istnieje również poziom poniżej powierzchni, który jest zwykle mało namacalny. Jednak wszystko, co dzieje się na tym poziomie, wpływa na nasze osobiste szczęście.

Psychische Gesundheit 3

Kiedy jesteśmy zmęczeni, śpimy. Kiedy jesteśmy fizycznie wyczerpani, odpoczywamy. Gdy jesteśmy głodni, jemy. Lecz co mamy zrobić, jeśli nie czujemy się dobrze i nie wiemy dlaczego? Nasza psychika to zamknięty pokój w ogromnym domu, do którego nie mamy klucza. Nie tak łatwo go zdobyć.

Ten artykuł nie powstał, by kreować strach przed własną psychiką. Przeciwnie, naszym celem jest otwarcie Twojej świadomości na związek zdrowia psychicznego ze świadomym życiem. Dlaczego? Odczuwamy harmonię wtedy, gdy całkowicie rozumiemy siebie, nasze wybory i emocje.


Wpływ psychiki na nasze życie

Im zdrowsza psychika, tym wyższa jakość życia. Zdrowie psychiczne wpływa również na osiąganie motywacji, optymistyczne nastawienie i poczucie bezpieczeństwa w środowisku społecznym.

Psychische Gesundheit 2

Szczęście można formować

Wiele ludzi po prostu akceptuje to, co daje los. Prawdopodobnie dzieje się tak ze względu na strach przed zmianą lub konfrontacją – czasami z samym sobą. Lecz wszyscy znamy również to wspaniałe uczucie dumy i satysfakcji, które towarzyszy osiąganiu trudnych celów.

Nie ma oczywiście żadnego magicznego wzoru, który mógłby przekształcić brak chęci w 100% motywację. I nie ma również mowy o porażce, kiedy czasem pozwalamy sobie zapaść w swego rodzaju letarg. W kontekście regeneracji, taki stan nazywamy pozytywnym czasem dla siebie.

Czas dla siebie jest czymś niezbędnym. To sposób na to, by poczuć grunt pod nogami i nabrać energii. Wskazówka: Znajdź czas dla siebie nie tylko od święta! To doskonały sposób na kreowanie własnego szczęścia.

Czym jest czas dla siebie?

Ten współczesny termin, który został dość dobrze przyjęty, opisuje czas, który przeznaczamy na relaks – na przykład, żeby zredukować stres. To czas, kiedy czytamy, spacerujemy, decydujemy się na maraton serialowy, uprawiamy sport, śpimy, pływamy, zrywamy jabłka, zbieramy muszelki, piszemy wiersze czy idziemy na zakupy – a więc robimy to, co nas relaksuje i uszczęśliwia.

Psychische Gesundheit 1

Przyjmowanie pomocy jest wyzwalające

Zdarzają się chwile, kiedy czujemy się, jakbyśmy mieli związane ręce. W rzeczywistości nigdy tak nie jest, ponieważ zawsze możemy poprosić kogoś o pomoc – członka rodziny, przyjaciela lub profesjonalistę.

Przypomnij sobie metaforę o zamkniętym pokoju. Podczas rozmowy z profesjonalistą masz szansę zajrzeć przez dziurkę od klucza i rozejrzeć się po tym tajemniczym pokoju, podczas gdy terapeuta będzie drobiazgowo przeszukiwał cały dom w poszukiwaniu klucza. To może zająć chwilę, bo dom jest naprawdę wielki.

Możesz zrobić wiele, by zatroszczyć się o swoje samopoczucie:

• Jedz świadomie

• Uprawiaj sport

• Żyj bardziej świadomie

• Regularnie planuj czas dla siebie 

• Zadbaj o dobrej jakości rozmowy

Ale co zrobić, jeśli nie czujemy się dobrze i nie znamy przyczyny takiego stanu? Zadaliśmy to pytanie na początku i jest to jedno z najważniejszych i najbardziej ludzkich pytań na świecie. Jednak nie każdy chce poznać odpowiedź, ponieważ psychologia wciąż jest dziedziną, którą niektórzy woleliby omijać szerokim łukiem – zamiast otworzyć się i zacząć rozkwitać.

Często mówi się, że zdrowie jest naszym najcenniejszym skarbem. Zgadzamy się z tym twierdzeniem, zwracając uwagę na to, że chodzi tu również o zdrowie psychiczne. Dlatego jeśli nie radzimy sobie z jakimś problemem, powinniśmy poszukać pomocy – przecież robimy to przy innych okazjach.

Świadome życie obejmuje szacunek względem siebie. Dotyczy to wszelkich prób i kroków kształtujących nasze własne szczęście, aby wyglądało dokładnie tak, jak tego chcemy.

Daj się zainspirować

Powrót do artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *