Zrównoważony rozwój na co dzień – nasze sugestie

Zrównoważony rozwój jest globalnym wyzwaniem, które wiąże się z indywidualną odpowiedzialnością. Z uwagą przyglądamy się codziennym sprawom, które mogą wpływać na życie każdego z nas.

Nachhaltigkeit Im Alltag 4

Osoby takie jak Greta Thunberg utwierdzają nas w przekonaniu, że zrównoważony rozwój jest tematem coraz częściej obecnym w naszej świadomości. Lecz jak przekuć teorię w praktykę? Prawda jest taka, że każdy z nas może przyczynić się do polepszenia sytuacji całej ludzkości. Nie czekajmy więc na specjalną okazję, lecz zacznijmy już dziś – w kwestii zrównoważonego rozwoju czas ma ogromne znaczenie.

Wyzwanie 1: Zapomnij na zawsze o plastiku

Najpóźniej do 2021 roku plastikowe opakowania przestaną być nieodłączną częścią naszej codzienności. Reklamówki na zakupy? Już nawet Kevin (sam w domu) uczył nas, że to prowadzi do katastrofy. Słomki? Wielorazowe modele ze stali nierdzewnej prezentują się przecież znacznie lepiej. Plastikowe butelki? Czy Ty też znasz to uczucie, kiedy przypadkowo ściśniesz taką butelkę podczas picia? Spontaniczny prysznic to nic przyjemnego.

A teraz skupmy się na najważniejszym: plastikowe odpady trafiają do mórz i oceanów, gdzie rozpadają się na małe kawałki, lecz nie znikają. Możemy to niestety zaobserwować w żołądkach niektórych zwierząt.

Nachhaltigkeit Im Alltag 3

Rozwiązanie 1: (Nie)pakowana żywność

Najlepszym obecnie rozwiązaniem jest unikanie żywności w opakowaniach. Taki krok nie sprawi, że problem zniknie, lecz w ten sposób możesz zmniejszyć ilość plastiku w swoim koszyku. Wiele rodzajów żywności można dziś kupić bez opakowań – także na lokalnym targu czy w sklepach ekologicznych i rolniczych.

Jeśli zastanawiasz się nad używaniem papierowych toreb, zmierzasz w dobrym kierunku. Jednak ma to sens wyłącznie wtedy, kiedy korzystamy z materiałów pochodzących z recyklingu. W innym przypadku lepiej korzystać z toreb materiałowych, które są wytrzymałe i wielorazowe. Zaletą takich toreb jest również możliwość dopasowania worka do własnego stylu lub tworzenia spersonalizowanych nadruków.

Spragniony? Istnieje rewelacyjna alternatywa dla plastikowych butelek: domowy kran! Wystarczy go odkręcić, by cieszyć się pyszną wodą – taką zmianę odczuje także Twój portfel. Jakość wody w Niemczech jest bardzo wysoka, a wodę z kranu można już bezpiecznie spożywać w wielu polskich miastach.

Lokalne jest kapitalne

Jeśli masz taką możliwość, kupuj żywność od lokalnego producenta. Jednak pamiętaj o tym, by zawsze brać ze sobą puste pojemniki. Mieszkasz w centrum miasta? Zaplanuj weekendowy relaks na łonie natury, a przy okazji zaopatrz się w świeżą żywność. Lokalne produkty to jednak przede wszystkim takie, które nie wymagają dalekich podróży.


Alternatywy dla plastiku

Prawda jest taka, że nadal brakuje dobrego zamiennika plastiku. Produkcja szkła i puszek pochłania mnóstwo energii, dlatego te alternatywy niekoniecznie są dobre dla równowagi ekologicznej. Nadzieją są tworzywa sztuczne produkowane na bazie surowców pochodzenia rolniczego. Jednak ten temat nadal wymaga badań, ponieważ kompostowalność tych materiałów wciąż nie jest tak łatwa jak byśmy chcieli.

Nachhaltigkeit Im Alltag 1

Wyzwanie 2: Zrównoważony rozwój w domu

Ostatecznie chodzi o to, by przyczynić się do powstawania zmian. Ale jak zacząć? Najlepiej we własnych czterech ścianach. Niemal każde gospodarstwo domowe dysponuje odpowiednimi środkami, by uczynić codzienne życie bardziej zrównoważonym. Wystarczy kilka prostych sztuczek i wskazówek.

Rozwiązanie 2: Długopis, papier i Ty

Zacznijmy od spaceru po mieszkaniu. Weź kartkę oraz długopis i powoli przejdź się po wszystkich pokojach, najlepiej w towarzystwie ulubionej muzyki. Podczas spacerowania zapisuj na kartce rzeczy, które zauważysz, na przykład: słoiki, stare ręczniki, zużytą pościel, urządzenia AGD generujące odpady, kosmetyki o niekorzystnym składzie, odzież szkodliwą dla środowiska.

Na początku spytaliśmy, w jaki sposób przejść od teorii do praktyki. Oto kilka propozycji. Zamiast wyrzucać puste słoiki z nakrętkami, używaj ich do dekorowania domu lub przechowywania płatków zbożowych. Stare ręczniki i pościele można wykorzystywać do sprzątania – zamiast ręczników papierowych. Do niektórych urządzeń AGD, takich jak klasyczny ekspres do kawy z papierowymi filtrami, można dobierać wielorazowe akcesoria, na przykład filtry, które nadają się do mycia. Kosmetyki, takie jak szampony czy kremy, wyglądają świetnie także bez mikroplastiku czy oleju palmowego. A jeśli chodzi o szafę, kupuj mniej, lecz wybieraj produkty lepszej jakości. A mówiąc konkretniej: sięgaj po wytrzymałą odzież produkowaną zgodnie z zasadami sprawiedliwego handlu.

Nachhaltigkeit Im Alltag 2

Wyzwanie 3: Odżywiaj się bardziej świadomie

Jako osoba niezależna, masz prawo decydować o tym, co jesz. Jednak nie możemy i nie chcemy przymykać oczu na fakty. Podczas gdy wzrasta spożycie mięsa na świecie, klimatyczny i ekologiczny ślad pozostawiony przez masową produkcję staje się coraz bardziej wyraźny. Wiemy, że nie jest on aż tak zauważalny na domowej patelni, lecz biorąc pod uwagę światową produkcję mięsa, mamy do czynienia z odciskiem starszego brata Wielkiej Stopy.

Każda świadoma decyzja ma znaczenie. I nie zawsze musi to być związane z całkowitą rezygnacją. Aby podejść do kwestii odżywiania bardziej etycznie i ekologicznie, warto spojrzeć poza granice miasta. Znajdziesz tam wielu lokalnych producentów żywności, którzy prowadzą gospodarstwa w sposób przyjazny dla zwierząt i środowiska. Jeśli chcesz od czasu do czasu jeść mięso, dlaczego nie kupić go w lokalnym gospodarstwie ekologicznym?

Rozwiązanie 3: Nasz artykuł na temat odżywiania roślinnego

Daj się zainspirować

Powrót do artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *