Żyj i dbaj o środowisko!

Istnieje przekonanie, że zmiana trybu życia na ten przyjazny dla środowiska, jest kosztowna. Nic bardziej mylnego! Dla wielu z nas ten proces może być jednak trudny i czasochłonny, ze względu na ilość nawyków, które pielęgnowaliśmy w sobie od wielu, wielu lat, a które dla dobra Ziemi musielibyśmy zmienić.

Nie można dłużej ukrywać, że planeta potrzebuje naszej pomocy. W tej akcji ratunkowej powinniśmy uczestniczyć wszyscy, ponieważ to co robimy, ma większy lub mniejszy wpływ na otoczenie. 

Nasze społeczeństwo ma to do siebie, że decydując się na zmianę, oczekuje efektów TU i TERAZ. Niestety, w tym przypadku jak i w wielu innych, potrzebny jest czas. Jakie efekty możecie osiągnąć decydując się na zmianę trybu życia.

Oszczędzacie pieniądze!

Idąc na zakupy, przygotujcie sobie w domu listę produktów, których NAPRAWDĘ potrzebujecie. Uchroni Was to od impulsywnego kupowania drogich i bardzo często niepotrzebnych produktów. Nie stracicie również czasu na chodzenie między regałami w poszukiwaniu ten jednej rzeczy, która potem będzie stać zakurzona na półce w łazience, w kuchni lub walać się ukryta głęboko na tyłach szafy.

Jeżeli jest taka możliwość, żywność kupujcie luzem – oszczędzicie na naliczaniu dodatkowych kosztów za opakowania. Możecie nam uwierzyć, płócienna torba w tym przypadku ratuje życie. Idąc po zakupy spożywcze na targ, prawie każdy produkt kupicie luzem, wolny od plastikowych opakowań. Dodatkowo wspieracie lokalnych sprzedawców. 

Starajcie się ograniczyć robienie zakupów odzieżowych w sieciówkach. W internecie znajdziecie mnóstwo sklepów vintage/z odzieżą używaną, które kryją w sobie mnóstwo modowych perełek. To samo dotyczy waszych starych lub nienoszonych ubrań. Dajcie im drugie życie. Wystawcie na sprzedaż na ebayu, oddajcie do sklepu z odzieżą używaną – możecie na tym nawet zarobić!

Lepsza jakość jedzenia!

Decydując się na kupowanie żywności bez plastikowych opakowań, wasz wybór niezdrowych produktów jest naprawdę ograniczony. Szybkie i tuczące przekąski zastępujecie sezonowymi owocami i warzywami. Jeżeli macie możliwość i czas, zajmijcie się swoją własną uprawą warzyw lub ziół. Polecamy również wypiekanie swojego własnego chleba! Niesamowity zapach w całym domu i smak jeszcze lepszy!

Macie więcej czasu na życie!

Organizacja i zmiana trybu życia wpłynie na Wasze samopoczucie. Z listą zakupów oszczędzacie czas. Kupując lokalnie na targach poznajecie ciekawych ludzi i ich historie. Wypiekając własny chleb lub robiąc własne kosmetyki nie tylko macie wpływ na jakoś swoich produktów, ale również możecie zaprosić do tej czynności całą rodzinę lub przyjaciół! Rezygnując z pakowanych produktów, produkcja śmieci w waszym domu jest mniejsza, a to oznacza mniej czasu na sprzątanie, a więcej na relaks!

Co zrobić, aby żyć świadomie i dbać o środowisko:

 • Własna uprawa warzyw i ziół
 • Kubeczki menstruacyjne to dobra alternatywa dla tamponów i podpasek
 • Wymieniaj się odzieżą ze swoimi znajomymi
 • DYI, czyli jak podarować drugie życie wielu produktom
 • Butelka/dzbanek z filtrem zamiast ciągłego kupowania wody butelkowanej
 • Kupuj lokalnie, bez plastikowych opakowań
 • Szampon lub mydło w kostce, to produkty łatwe w użyciu
 • Płócienna torba to podstawa
 • Słomki bambusowe lub metalowe. A najlepiej zrezygnuj z nich całkowicie!
 • Second hand/vintage stor, znajdziesz tam mnóstwo modowych perełek
 • Zmień swoją szczoteczkę na bambusową
 • Postaraj się zrezygnować z mięsa
 • Stwórz w domu swój własny kompostownik
 • Po przeczytaniu książki, oddawaj ją znajomym lub wymieniaj się na inny tytuł

Daj się zainspirować

Powrót do artykułów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *